Straszyki diabelskie



Domena: Eukarionty
Królestwo: Zwierzęta
Typ: Stawonogi
Gromada: Owady
Rząd: Straszyki
Rodzina: Phasmatidae
Rodzaj: Peruphasma
Gatunek: Straszyk diabelski







Straszyk diabelski to mały owad z ciekawą historią. Swoją popularność zyskał stosunkowo niedawno, bo w 2005 roku. W naturze zamieszkuje jedynie 5 ha, a dziś znajduje się w terrarium prawie każdego hodowcy straszykowatych.


Wygląd
Rzadko który owad urzeka tak swoją urodą. Ciało straszyka diabelskiego nie sprawia wrażenia pokrytego twardą chityną, lecz czarnym aksamitem. Oczy żółte, lekko wyłupiaste. Skrzydła są zredukowane (tzw. mikroskrzydełka). Pierwsza para została przekształcona w czarne pokrywy. Druga para jest krwistoczerwona, służy do odstraszania drapieżników. Do porównaniu do innych straszyków potrafią "paradować" nawet do 30 min ukazując swoje kontrastowe barwy. Pozostałe gatunki straszyków prezentują je zaledwie kilka sekund. Przestraszone poruszają się bardzo szybko, co daje się we znaki hodowcom :) Jak na niewielkie rozmiary (8 cm samica, 6 cm samiec) są dość masywne.

Występowanie
Został znaleziony w Peru, gdzie zamieszkuje zaledwie 5 ha. Do hodowli trafił poprzez akcję mającą na celu ochronę gatunku - zaczęto sprzedawać jaja pochodzące od pierwszych osobników trzymanych w niewoli, pieniądze zaś przeznaczono na dalsze badania, ochronę terenu itp.

Pokarm
W hodowli podstawowym pokarmem dla wszystkich stadiów rozwojowych jest ligustr (Ligustrum vulgare) - popularny żywopłot. Z powodzeniem trzymane są również na Forsycji (Forsythia sp.), bzie lilaku (Syringa sp.) oraz babce (Plantago sp.).






Brak komentarzy:

Prześlij komentarz